Pochodzenie drewna jest oczywiste, ale czy na pewno wiemy o nim wszystko? Poniżej 10 ciekawostek związanych z tym niesamowitym surowcem:
- Na świecie żyje ponad 23 000 różnych gatunków drzew.
- Drzewa piją około 2.000 litrów wody rocznie.
- Drzewa potrafią porozumiewać się i bronić przed atakiem owadów. Naukowcy odkryli, że drzewa mogą zalewać liście substancjami chemicznymi zwanymi fenolami, kiedy owady zaczynają nalot. Mogą również sygnalizować innym drzewom niebezpieczeństwo, aby mogły rozpocząć własną obronę.
- W stanie Utah w USA istnieje drzewo o nazwie Pando, które technicznie jest całym lasem. Jest to klonowa kolonia złożona z 4700 boleni, które mają ten sam system korzeniowy – jej wiek szacuje się na 80 tysięcy lat!
- 1300 letni cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego jest najstarszym drzewem w Polsce.
- Drzewa są najdłużej żywymi organizmami na Ziemi i nigdy nie umierają ze starości – owady, choroby i ludzie są zwykle ich zabójcami.
- Jednym z powodów odświeżenia płuc podczas spaceru po lesie sosnowym jest związek przeciwzapalny zwany a-Pinene, występujący w drzewie iglastym. Jest on stosowany jako inhalator w leczeniu astmy.
- Budda doświadczył oświecenia pod drzewem mądrości. Na starożytnych brytyjskich cmentarzach często znajduje się cisowe drzewo, zasadzone przez pogańskich czcicieli zanim chrześcijanie przejęli je i wybudowali kościoły na tych samych działkach.
- Sześcian o boku 10 cm (wielkość kostki Rubika) wykonany z najcięższego drewna świata ważyłby 1,5kg, a z najlżejszego 44g. Najtwardsze drewno mają drzewa z rodzaju Sideroxylon – przykładem jest Black Ironwood. Dla odmiany najlżejsze drewno mają gatunki z rodzaju żywopłon, rosnące na Kubie, np. Aeschynomene elaphroxylon.
- Tylko jedno drzewo może pochłonąć nawet 48 kilogramów dwutlenku węgla rocznie i może bezpiecznie pochłonąć tonę dwutlenku węgla do 40 roku życia, dlatego jest tak ważne w walce ze zmianami klimatycznymi.